Error message

  • Warning: implode() [function.implode]: Invalid arguments passed in _menu_translate() (line 797 of /data/home/lesnypet/home/lesnypet/drupal/includes/menu.inc).
  • Warning: implode() [function.implode]: Invalid arguments passed in _menu_translate() (line 798 of /data/home/lesnypet/home/lesnypet/drupal/includes/menu.inc).

Personalizovaná medicína

Personalizovaná medicína je multidisciplinární vědní obor, který se (na různých úrovních) zabývá optimalizací léčebných a diagnostických postupů u konkrétního pacienta s využitím moderních informatických metod.

Personalizovaná medicína bývá často uváděna jako "správná diagnostika, správná léčba pro správného pacienta ve správném čase".

Personalizovaná medicína se vyvinula jako reakce na moderní vývoj léčiv a diagnostických / terapeutických postupů (včetně například léků), které jsou často uvedeny na trh při splnění podmínky efektivity ověřené v klinických studiích fáze III se standardní souhrnnou signifikancí. Tyto postupy neřeší léčbu konkrétního pacienta a do vzniku personalizované medicíny nikoho víceméně nezajímalo, proč některé léky u zlomku procenta pacientů nezabírají.

Tam, kde si klasická medicína klade za úkol vyléčit většinu pacientů (a smiřuje se například s účinností léku u 97 procent léčených), pokládá si personalizovaná medicína otázku "pokud chci zvýšit pravděpodobnost vyléčení konkrétního pacienta, jak to mám udělat?"

Zajímavé je, že personalizovanou medicínu podporuje řada bohatých a významných lidí kterým dochází, že je mnohem méně zajímá "obecná statistická úspěšnost léčebného postupu", než to, aby - až onemocní - někdo vyléčil je.